V: prioritera kärnverksamheterna i Strömsunds kommun!
Vänsterpartiet kritiserar majoritetens budget och föreslår satsningar på skola och omsorg.
Sommarlovet har börjat, skolåret är slut. I höst kommer de nedskärningar som majoriteten (Socialdemokraterna och Centerpartiet) gjorde i 2025 års budget för Strömsunds kommun att kännas; färre elevassistenter, färre barnskötare, stängda förskolor, färre gymnasieprogram som startar, mindre pengar att röra sig med för skolor och förskolor.Undersökningar visar (och verkligheten talar för!) att svensk skola idag bidrar till klassklyftor och ojämlikhet.
Det är raka motsatsen till den idé som arbetarrörelsen efter andra världskriget bar fram, och som la grunden för den svenska grundskolan.
Arbetarrörelsens idé var en skola som ger alla barn lika bra förutsättningar att lyckas och som kompenserar för elevers olikheter genom att stödja elever med sämre förutsättningar.
En skola som ger alla chansen att lyckas. Denna idé är lika viktig idag, om än rejält kantstött av nedskärningar och politik utan verklighetsförankring.
I Vänsterpartiets budgetförslag för Strömsunds kommun 2026 prioriteras skola och förskola med över 10 miljoner kr extra för att anställa och utbilda fler speciallärare, skolbibliotekarier, för inköp av mer böcker och för att sträva efter färre barn per avdelning och fler personal i förskolan så att förskolans pedagoger och barn kan få en rimlig arbetsmiljö.
Majoritetens budget för 2026 innehåller en del behjärtansvärda initiativ såsom att ge busskort till barn och unga och morgonfika till skolbarn.
Vi är inte emot detta i sig, men är det verkligen rätt att prioritera just nu?
I senaste protokollet från barn- kultur och utbildningsnämnden skrivs att långt ifrån alla elever som behöver studiehandledare i grundskolan har tillgång till det, vilket bryter mot Skollagens bestämmelser.
Förhoppningsvis kan den ynka miljon som majoriteten avsatt för förbättrandet av studieresultat i grundskolan användas till att stödja de elever som behöver det som mest! I höst kommer det dessutom vara lag på att alla skolor ska ha en skolbibliotekarie och ett skolbibliotek, en utmaning för vår glesa kommun.
Inga pengar för det har tillförts av majoriteten i 2026 års budget.Demografiska utmaningar med en befolkning som blir äldre, minskat barnafödande och färre i arbetsför ålder borde rimligen leda till att man prioriterar kommunens kärnverksamheter (skola, förskola, vård och omsorg).
Dock lägger majoriteten en hel del pengar i 2026 års budget på sådant som inte hör till kärnverksamheterna. Vad sägs om en ny tjänst som kommunikatör för ”platsvarumärket Strömsund” (650 000 kr).
Eller kanske ytterligare pengar till näringslivskontoret (600 000 kr) som redan har en större budget än vad många andra glesbygdskommuner har råd med! Och en ny tjänsteman för kompetensförsörjning (650 000kr) som ska sitta i kommunhuset, är det rätt prioritering?
Detta är exempel på satsningar som majoriteten lägger pengar på i 2026 års budget.I Vänsterpartiets budgetförslag finns avsatt 5,4 miljoner kronor för att tillsvidareanställa personal inom vård och omsorg, personal som annars bara erbjuds vikariat.
Behovet på sikt är stort, 100 vårdbiträden/undersköterskor kommer att gå i pension kommande 5 åren. Därför vill vi även satsa på vuxenutbildningen, för att ge kommunanställda möjlighet att på betald arbetstid vidareutbilda sig inom bristyrken och SFI.
De budgetsatsningar Vänsterpartiets vill göra grundar sig i insikten att det politiska bör ta ett större, tydligare och mycket mer aktivt ansvar för utvecklingen, rollen som arbetsgivare och för verksamheterna.
Kristina Ström (V), gruppledare i kommunfullmäktige för Vänsterpartiet i Strömsund