Östersunds sjukhus Östersunds sjukhus är det enda sjukhuset i länet.
Foto: Torbjörn Aronsson.
Östersunds sjukhus och krigsrisken – ”duktiga på akutsjukvård”
ÖSTERSUND (JT) Frågan om samhällets robusthet har blivit aktuell med kriget i Ukraina. Vår regiondirektör Sara Lewerentz talade om saken på Folk och försvars konferens i Sälen och JT har frågat beredskaps- och fastighetscheferna på Region JH.
Årets konferens i Sälen har blivit uppmärksammad för att flera ledande företrädare för både politik och försvar uttalade sig om krigsrisken på ett helt annat sätt än tidigare. Men det fanns även medverkande som representerade kommuner och regioner, som fick betydligt mindre uppmärksamhet.
En av dessa var Sara Lewerentz, regiondirektör i Jämtland och Härjedalen. Lewerentz pekade ut två områden där Region JH är förberedda och arbetar för ökad förmåga vid kris och krig. -Jämtland/Härjedalen är jätteduktig på akutsjukvård.
När turisterna kommer, då blir vi dubbelt så många i vårt län och främst är det ju vid fjällkedjorna.