Erik Vesterlund visar vilka kategorier som lånas ut mest. Stavar för längdskidåkning samt pjäxor och skidor till alpin utförsåkning.
Fritidsbanken har passerat 10 000 utlån
ÖSTERSUND (JT) Sedan starten i oktober har ”biblioteket” för fritidsartiklar utvecklats snabbt. -Både antal låntagare och antal utlånade artiklar har vuxit snabbare än vad vi trodde eller vågade drömma om, säger verksamhetsansvarige Erik Vesterlund.
Fritidsbanken har sina lokaler i centrala Östersund, på Zätagränd, och bygger på att privatpersoner kan låna fritidsutrustning, allt från skridskor och slalomutrustning till ryggsäckar och tält. Precis som på ett bibliotek är det gratis och man har en viss lånetid, i det här fallet 14 dagar. Utrustningen skänks av privatpersoner och företag och ses över samt fixas till av Fritidsbankens personal innan den lånas ut.