TV: Öppen scen med unga musiker på Tingshuset
ÖSTERSUND(JT) I fredags, arrangerades Öppen Scen-kväll på Gamla Tingshuset i Östersund. JT var på plats med videokameran.
Lokala band och lokala musiker spelade tillsammans på stora scenen medan caféet var öppet extra sent. Detta var en slags testomgång på Tingshusets kommande kvälls öppet satsning för unga som planeras vara två fredagar i månaden med start senare i år.
Sedan pandemin har Östersund fått se en liten boom på sin musikscen. Och därför har Gamla Tingshuset, Östersunds kanske mest klassiska lokala scen, fått stå som värd för flera gig av olika genrer under de senaste året.
Huset är dock inte bara ett spelställe där band får lira live utan även hem till ett stort gäng unga bands replokaler. Unga band som har spelat i några år eller bara just startat. Ett sådant band är Eyebags. De består av Isak Thyselius, Alexander Köpsén och Jacob Hedström. De spelar alternativ rock, närmare beskriver de det som typ Grunge.
Digitalt 24 timmar
15 kr
Köp nu