Debatt
Kan man vinna ett val på löften om regelförenkling?
I Jämtland-Härjedalen finns det hela 8 980 företagare. Dessa kan utgöra tungan på vågen vid ett jämnt val.
Och bland de viktigaste frågorna finns något så beigt och tekniskt som regelförenkling. Låt oss förklara varför.
För det första: regelkrångel kostar landets jobbskapare hisnande 385 miljarder. Det motsvarar två hela försvarsbudgetar. För en vanlig företagare, exempelvis en pizzabagare med fyra anställda, lägger i genomsnitt en dryg arbetsdag på administration varje vecka. Det gör att entreprenörer i stället för att rikta sitt fulla fokus på sina företag och anställda har fullt upp med att navigera i den byråkratiska djungeln.
Men är detta högt på den politiska agendan? Nja. Sju av tio företagare anser att politiker ägnar för liten uppmärksamhet åt regelförenkling, enligt Regelbarometern. Samtidigt uppger över hälften av landets företagare, där många inte bestämt sig för vilket parti de ska lägga sin röst på, att partiernas regelförenklingspolitik kan påverka hur de röstar i höstens val. Det finns med andra ord röster att hämta.
Samtidigt duggar vallöftena tätt om med vilken politik som ger mest i plånboken och vem som kan lova de största satsningar på välfärden och polisen. För att det överhuvudtaget ska vara möjligt behöver resurserna skapas – och det sker i företag som kan växa.
Vi på Företagarna i Jämtland-Härjedalen vill se fyra reformer:
1. Låt kommuner och regioner omfattas av förenklingsmålen. En stor del av företagens regelbörda finns på lokal nivå. Förenklingspolitiken måste därför omfatta hela den offentliga sektorn och lokala politiker måste prioritera frågan och systematisera förenklingsarbetet.
2. Ge företag tydligare vägledning. Myndigheter och kommuner behöver ge tydlig information och vägledning, inte minst till mindre företag. Tydligare spelregler minskar oförutsägbarhet och godtycklighet.
3. Inför återkommande översyner av hela regelområden. Företagens problem uppstår sällan i förhållande till en enskild regel, utan i mötet med flera överlappande regler. Sverige bör därför genomföra återkommande översyner av hela regelkomplex.
4. Stoppa regler som saknar ordentliga konsekvensanalyser. Under 2025 bedömdes mer än hälften av de av Regelrådet granskade konsekvensutredningarna inte hålla måttet. Alla regler behöver tydliga konsekvensanalyser, inte minst hur de kommer träffa de minsta företagen.
Jämtland-Härjedalens företagare efterfrågar inte fler stödprogram, utan tid att driva sina företag. De politiker som förstår det kan vinna företagarnas stöd. Den som inte gör det riskerar att gå miste tusentals röster i höstens val.
Olivia Karlsson, näringspolitisk expert, Företagarna
Joakim Sjöstedt, regionchef Företagarna i Jämtland-Härjedalen