Johanna Schalander och Daniel Schalander ville göra något annorlunda. Därför begav de sig ut på en 14 månader lång seglats till Karibien. Det blev en både yttre och inre resa för Åreparet. Foto: Privat.

Johanna och Daniel seglade till Karibien i ett år – fick en ny syn på livet

ÅRE (JT) Åreborna Johanna Schalander och Daniel Schalander ville bryta mönstret och göra något annorlunda. De beslutade sig för att segla till Karibien och vara borta 14 månader. Hem kom de med massor av minnesvärda upplevelser – och ny syn på livet.

Publicerad

Johanna Schalander och Daniel Schalander är hängivna seglare och äger en egen båt. I juli 2024 begav de sig ut på en långsegling med start i Lysekil. Upprinnelsen till det var en längtan efter att lämna “ekorrhjulet”.

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS