Hanna Nygren kommer ursprungligen från Östersund, men bor nu i Brighton. Där får hon och pojkvännen Scott utlopp för sina kreativa sidor när de lever ett kringflackande liv i en husbil. Det är en livsstil som Hanna Nygren stortrivs med. Foto: Jonas Solberger.
I husbilen får konstnären Hanna utlopp för sin kreativitet
ÖSTERSUND/BRIGHTON (JT) Hon är en konstnärssjäl som gillar att leva ett fritt och kreativt liv. Det är precis vad Hanna Nygren från Östersund gör nu – mestadels i en husbil som utgår från Brighton.
Musiken har alltid varit en stor del av Hanna Nygrens liv. Hon har sjungit sedan barnsben och har bland annat jobbat som showartist i Turkiet för resebolaget Sunwing. 2019, när hon jobbade som lärarassistent på en skola i Stockholm, kände hon att det var dags att ta tag i musiken igen.