400 nyanställda – men vårdkrisen består

Hur många misslyckanden krävs innan någon tar ansvar?

Under den senaste mandatperioden har Region Jämtland Härjedalen nyanställt omkring 400 medarbetare. Samtidigt fortsätter kostnaderna för hyrpersonal att vara höga och inför sommaren ökar behovet av inhyrd personal för att hålla verksamheten i gång.

Resultatet är anmärkningsvärt. Regionens egna lönekostnader ökar, samtidigt som beroendet av hyrpersonal består. Skattebetalarna får alltså betala både för en större egen organisation och för fortsatt inhyrd personal.

Dessutom har nya tjänster tillkommit inom administration och stödfunktioner. De möter inte patienterna i vårdrummen, på hälsocentralerna eller på sjukhusavdelningarna. Fler administratörer löser inte bristen på sjuksköterskor, läkare eller undersköterskor där vården faktiskt bedrivs.

Detta är inte bara ett personalproblem. Det är ett ledningsproblem.

Sommaren kommer varje år. Behovet av semestervikarier är känt långt i förväg. Personal och fackliga företrädare har under flera år varnat för bristande bemanning och risker för patientsäkerheten. Ändå står regionen återigen inför samma situation.

En välstyrd organisation lär av sina misstag. En dåligt styrd organisation upprepar dem.

Nu ökar risken för stängda vårdavdelningar och färre vårdplatser. När sjukhusen inte klarar sitt uppdrag skickas patienter vidare till den kommunala vården och omsorgen. Men kommunerna är varken medicinskt eller personellt rustade för att ta över regionens ansvar när regionen misslyckas med sin planering. Det är de mest sjuka och sköra patienterna som får betala priset. Regionens egna revisorer har redan riktat skarp kritik mot styrning och ledning och ville därför inte tillstyrka ansvarsfrihet. Det är en av de allvarligaste signaler som kan ges till en politisk ledning.

Trots det ser vi samma mönster igen: fler anställda, högre kostnader, fortsatt hyrberoende, ökade behov av sommarvikarier och återkommande larm från personalen.

När problemen återkommer år efter år handlar det inte längre om tillfälligheter. Det handlar om bristande ledarskap.

Region Jämtland Härjedalen lider inte bara av personalbrist. Regionen lider av brist på styrning, framförhållning och ansvarstagande.

Och tills det problemet löses kommer invånarna att fortsätta få betala mer – för att få mindre vård.

Det är dags att byta ut den politiska ledningen.

Dan Gaversjö, Liberalerna


Powered by Labrador CMS