Renoveringen av Norra skolan har blivit dyrare än väntat. Om inte finansieringen löses är risken att eleverna inte kan flytta tillbaka till höstens skolstart.
Jonas Solberger
Renoveringen av Norra skolan kan stoppas – 47 miljoner saknas
ÖSTERSUND (JT) Renoveringen av Norra skolan har blivit betydligt dyrare än väntat och beräknas nu kosta 47 miljoner kronor. Nu riskerar den att avbrytas, vilket skulle innebära att eleverna inte kan flytta tillbaka dit till höstens skolstart.
För att skolorna i centrala Östersund ska klara av att ta emot alla elever i årskurs F-3 har det krävts att Norra skolan får högre kapacitet. Eftersom klassrummen behöver rymma fler elever räcker inte dagens luftflöden till, vilket gör att luftkvaliteten och inomhusmiljön är för dålig. Dessutom är klassrummen för små.