Camilla Wågström, sektionsordförande, och Lena Holmberg, förtroendevald inom fackförbundet Kommunal i Östersunds kommun markerar mot otrygga anställningar och tystnadskultur i Östersunds kommun. De får många samtal från medlemmar som delar liknande upplevelser.

Kommunal markerar mot tystnadskultur och otrygga anställningar i Östersunds kommun

ÖSTERSUND (JT) Otrygga anställningar och en kultur där man inte vågar påtala brister. Det är vanligt inom alla förvaltningar i Östersunds kommun enligt fackförbundet Kommunal, som nu sätter ned foten.
– Så länge medlemmarna pratar med oss kommer vi att driva frågan. Vi kommer inte att tystna, säger Camilla Wågström, sektionsordförande.

En del av Kommunals medlemmar inom Östersunds kommun har en väldigt otrygg tillvaro på sina jobb, enligt Camilla Wågström och Lena Holmberg, förtroendevalda inom Kommunal. Lena Holmberg berättar att detta har satts i system av arbetsgivarna.

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS