Lyssna inte på Ebba Busch smicker!
Varför skriker inte varenda människa runt Storsjön och utefter hela Indalsälvens dalgång rakt ut?
I dag kom jag fram på Ring P1!
Jag ville belysa det faktum som, vad jag hört, ingen ännu har lyft i fråga om gruvbrytningen vid Storsjön – och de oerhörda konsekvenser det kan föra med sig!
Det borde vara ett känt faktum att Storsjön rinner ut genom Indalsälven till Bottenhavet. Trots detta fanns ingen politiker från Ragunda eller Sundsvall på plats vid Ebba Busch besök hos gruvkritikerna!
Så Ebbas inspel i ÖP, att ”Det är en extremt hög nivå på politikerna här”, skorrar betänkligt... Det var bara smicker – och man får ju bara hoppas att alla inser det!
Vidare säger hon att hon ”känner sig trygg” i att ”det aldrig kommer att bli någon gruva vid en så viktig vattentäkt”, samtidigt som hon och den regering hon företräder vill ta bort det kommunala vetot och tillåta uranbrytning – något som faktiskt är förbjudet här i Sverige!
Hur kan man som politiker, eller för den delen som vanlig medborgare, bara ignorera sådana inspel från en välkänd, opålitlig makthavare?
Sundsvalls politiker har jag ännu inte lyckats nå, men väl kommunalrådet i Ragunda, Anton Wara, som visst hade deltagit i protesterna genom att ”puffa på” sina kamrater i de kommuner där företrädare deltog i mötet med Busch.
Min fundering är bara en i det här: Varför skriker inte varenda människa runt Storsjön och utefter hela Indalsälvens dalgång rakt ut?
Ska vi känna oss trygga för att Ebba Busch ”känner sig trygg” – och tycker att vi har ”extremt hög nivå på våra politiker lokalt”?
Hans Ola Berglund, Ragunda