Nicklas Nilsson ville göra något mer än att bara se på när Nils-Erik Bergkvist kämpar för sin gårds framtid. Foto: Privat.

Svenska folket sluter upp för Nils-Erik – över 100 000 insamlat

LÄNET (JT) Stödet till Nils-Erik Bergkvist kommer från hela Sverige. Efter Nicklas Nilssons initiativ har människor på mindre än ett dygn skänkt över 100 000 kronor för att hjälpa lantbrukaren med de ekonomiska konsekvenserna av den pågående konflikten med Länsstyrelsen.

Publicerad

Människor i hela Sverige har engagerat sig i det som hände Nils-Erik Bergkvist, som driver den gård där Länsstyrelsen avlivade femton kalvar och tjurar av rasen Fjäll. En av de som velat hjälpa Nils-Erik är Nicklas Nilsson.

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS