Torgärd Notelid är avdelningschef på Jamtli men för dagen pigan Märit. Hon berättade att satsningen på en historiedag ingår i en serie satsningar med utgångspunkt i de nya basutställningarna.

1700-talsbröllop på Jamtlis Historiedag

ÖSTERSUND (JT) De nya basutställningarna inbjuder till nya lärande lekar. Besökare i alla åldrar fick vara med på söndagens Historiedag.

Publicerad

Ett bröllop under 1700-talet var en utdragen procedur med många moment som ingick innan paret kunde betrakta sig som gifta. Med utgångspunkt i de nya utställningarna levandegjorde Jamtlis pedagoger hela kedjan i en sådan process. JT följde med till ett rum med pyssel kring blommor där barn och vuxna fick hjälpa till. 

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS