- Det är som om musten gick folk ur när A-laget försvann. Det blir extra jobbigt när vi måste kämpa hårt för att kunna behålla fotbollsplanen och vaktmästartjänsten för att sköta planerna och spåren. Det är ju så att skolan är den största brukaren. Vad skulle hända om vi inte skötte anläggningarna, undrar Leif Svedin, kassör i Hallens Sportklubb.
Oro inom Hallens Sportklubb inför framtiden
Hallens Sportklubb har väntat i över två och ett halvt år på ett nytt avtal rörande drift och underhåll av fotbollsplan, hockeyrink och längdspår i Hallen.
- Vi är inte helt nöjda, vi befarar att detta är början till slutet för vår klubb, säger Leif Svedin, kassör i Hallens Sportklubb. Årehus kommer att köpa in två robotgräsklippare. - De ska installeras i vår för att hålla efter fotbollsplanen. Därefter ska de hålla anbudsförfarande, berättar Leif.