”Vanadis är ett annan namn för gudinnan Freja. Vi följer de nordiska gudinnorna och jobbar med gudinnans energier”, säger Annika Leijon på Vanadis.
Frejaprästinnorna som startat verksamhet ihop - ”Att sitta tillsammans i cirkel är den äldsta samvaron människor har”
ÖSTERSUND (JT) Att kliva in i värmen på Vanadis i centrala Östersund är som att välkomnas av en stor varm kram. Tyger i röda nyanser täcker väggarna, trasmattor i regnbågens alla färger ligger på golvet och det egengjorda hantverket är utspritt över hela lokalen.
Lola Olsson, Annika Leijon och Britt-Marie Westerberg är tre prästinnor som gått ihop och startat verksamheten Vanadis på Litsvägen 22. Vanadis är en plats för gemenskap, samvaro och personlig utveckling.