Storföretaget Instalco har nyligen köpt upp TC-kraft, grundat i Hammarstrand. Men några stora förändringar är inte att vänta. “Vi brinner för byn och det var väldigt viktigt att all personal får vara kvar”, säger Tobias Östlin, delägare och vd av TC-kraft. FOTO: Privat.
Beskedet om TC Kraft efter uppköpet: Butiken i Hammarstrand blir kvar
HAMMARSTRAND (JT) Det är ett livsverk som nu är uppköpt. Men inga anställda får lämna och butiken i Hammarstrand blir kvar. – Vi brinner för byn och det var väldigt viktigt att all personal får vara kvar, säger Tobias Östlin, vd på TC Kraft.
Efter lite drygt ett års diskussioner och förhandlingar var affären i land. Storföretaget Instalco – som äger ett 100-tal företag i Sverige, Norge och Finland – har köpt upp TC Kraft AB och dotterbolaget Z-signaler AB.