Tomas Ledin, Jonas Hagström, Tove Thofelt (körledare) och Rosmari Hagström. I bakgrunden The Rockin´ Pots i samband med att Tomas Ledin spelade med kören på gamla Teatern den 20 december 2017. Foto: Johannes Adolfsson

Tomas Ledin skänker stor summa till The Rockin´ Pots

BRUNFLO (JT) I onsdags avslöjade den blivande 70-åringen Tomas Ledin att han skänker en tredjedel av överskottet från sin 70-års jubileumsshow som planeras hållas i Globen i mars 2022.

Publicerad

– Det är helt fantastiskt. Vi är tagna och rörda av denna gest. Superlativen räcker inte till, säger Jonas Hagström som tillsammans med sin fru Rosmari Hagström startade integrationskören The Rockin´ Pots för snart sju år sedan.

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS