O-meks skoterslädar används långt utanför Jämtland. Företaget i Myrviken har levererat till kunder från Svalbard och Grönland till Frankrike och USA. Foto: Jason Roberts.

Från Myrviken till Hollywood

MYRVIKEN (JT) I en verkstad i Myrviken byggs skoterslädar som hamnar från Svalbard till Frankrike – och till och med i amerikanska filmproduktioner. För O-Mek är en rejäl jämtländsk vinter fortfarande bästa tänkbara start på året.

Publicerad

Det var skrivblocket som gav texten särskild formatering. Här kommer den som helt vanlig text, utan färgmarkering eller annan specialformatering:

Christoffer Borgefjell längtar efter snön.

Inte bara för skoteråkningens skull. På O-mek i Myrviken betyder en snörik vinter också en bra försäljningssäsong.

– Vi tillverkar skoterkälkar i alla sorters modeller. Från jätteliten till jättestor. Blir det en bra vinter så blir det en bra försäljningssäsong.

I dag har företaget sex anställda och under den hektiska hösten brukar ytterligare arbetskraft tas in. Christoffer lyfter fram de duktiga medarbetarna som en viktig del av verksamheten och möjligheten att klara både den löpande produktionen och specialbeställningarna.

Christoffer är andra generationen i familjeföretaget. Hans föräldrar tog över verksamheten och drev den tillsammans innan han själv kom in efter skolan.

År 2009 blev han delägare. Samtidigt ombildades verksamheten från handelsbolag till aktiebolag.

Anledningen var inte vilken beställning som helst.

Cristoffer Borgefjell tog över familjeföretaget helt 2015. Bland kunderna finns Försvarsmakten, Polisen, Fjällräddningen och fjällanläggningar. Foto: Sandra Pettersson.
Fjällräddningen är en av kunderna som använder O-meks produkter. Företaget erbjuder också svenska fjällräddare rabatt på sina kälkar. Foto: Sandra Pettersson.

– Det var i samband med att vi fick en stor order till norska försvaret.

2015 löste Christoffer ut föräldrarna och har sedan dess drivit företaget själv.

Det är lätt att tänka sig O-mek som en lokal tillverkare för jämtländska skoteråkare. Kundlistan berättar något helt annat.

Företagets kälkar har skickats till Finland, Norge, Danmark, England, Grönland, Svalbard, Tjeckien och Frankrike.

Någon omfattande internationell marknadsföring ligger inte bakom spridningen.

– Vi gör ingen vidare exponering på sociala medier eller något sådant. Det går i stort sett från folkmun till folkmun, på gammalt hederligt vis.

Cristoffer Borgefjell driver O-mek i Myrviken i andra generationen. Företaget har i dag sex anställda och förstärker när det är som mest att göra. Foto: Sandra Pettersson.

En kund ser en kälke hos grannen, ett företag eller en bekant och hör sedan av sig till Myrviken.

– Annars skulle det väl inte vara återkommande, säger Christoffer.

Standardmodeller finns, men en viktig del av verksamheten är möjligheten att bygga efter kundens behov.

– Vi får väldigt många specialbeställningar. Det är allt från en plastskena upp till en kälke till en pistmaskin.

Genom åren har beställningarna ibland blivit betydligt större än en vanlig skoterkälke.

Runt millennieskiftet byggde företaget vad Christoffer beskriver som en av världens största kälkar. Den drogs av en bandvagn och var dimensionerad för mellan 40 och 50 personer.

– Jag har inte riktigt koll på var den befinner sig i dag, men jag vet att den fortfarande är i bruk.

Och från Myrviken har det gått kälkar ännu längre bort.

Genom en kontakt med erfarenhet från Svalbard och filmbranschen fick Christoffer en beställning inför ett tvåårigt filmprojekt i USA.

I stället för att köpa amerikanska kälkar beställdes ett antal specialbyggda exemplar från O-mek.

– De flögs över till USA sedan. Det är väl ett och ett halvt år sedan.

Vad de användes till i själva filmproduktionen framgår inte av intervjun, men för ett litet företag i Myrviken säger transporten över Atlanten en del om var produkterna har hamnat genom åren.

Mycket av tillverkningen sker efter kundernas önskemål. O-mek bygger allt från mindre skoterslädar till stora specialkonstruktioner. Foto: Sandra Pettersson.

Kunderna finns också betydligt närmare hemmaplan.

O-mek levererar till bland annat Fjällräddningen, Försvarsmakten, Polisen, räddningstjänster och fjällanläggningar. Fjällräddare i Sverige erbjuds rabatt på företagets produkter.

Trots alla specialbyggen tycker Christoffer inte att grundprincipen bakom en bra skoterkälke förändrats särskilt dramatiskt.

– Grundutförandet är ungefär som med en bilsläpvagn. De har sett likadana ut i många år och det är små detaljer som ändras under årens lopp och förhoppningsvis blir lite bättre. Det är ungefär likadant med skoterkälkarna.

Men det finns en sak som O-mek inte kan konstruera sig runt: vädret.

Christoffer upplever att vintrarna blivit kortare, vilket påverkar marknaden.

Fakta: O-mek

Finns i: Myrviken
Verksamhet: Tillverkar skoterslädar och specialanpassade kälkar
Anställda: Cirka sex, med extra arbetskraft under högsäsong
Ägare: Cristoffer Borgefjell, andra generationen
Kunder: Bland andra Fjällräddningen, Försvarsmakten, Polisen, räddningstjänster och fjällanläggningar
Export: Bland annat Norge, Finland, Danmark, England, Grönland, Svalbard, Tjeckien och Frankrike
Största bygget: En släde för 40–50 personer, dragen av bandvagn
Långväga specialorder: O-mek-slädar har skickats till USA för användning i samband med en filmproduktion. Röst 260925 105858 Röst 260925 105858 Röst 260925 105858

– Vintrarna krymper ihop och blir kortare. Så vi hoppas att det blir en lång, kall och väldigt snöig vinter i år.

För när snön faller över Jämtland börjar högsäsongen i verkstaden i Myrviken – för produkter som kan hamna betydligt längre bort än på närmaste skoterled.

Powered by Labrador CMS