Denna vecka har Trafikverket bytt belysningsstolparna på 80 sträckan strax norr om Myrviken. Det handlar om totalt 32 belysningsstolpar längs med 321:an som nu byts ut.

Miljonkostnad när nya belysningsstolpar längs 321:an byts ut

BERG (JT) Trafikverket tvingas nu byta ut 32 nymonterade belysningsstolpar längs med 321:an. Det har visat sig att de årsgamla stolparna inte är godkända för placering vid 80 sträckor.

Publicerad

– Det har helt enkelt blivit fel i projekteringen och detta upptäcktes sent i projektet, när allt i sak redan var klart. Vi har fått fel stolptyp. Det är nya stolpar som nu byts ut mot rätt sort, förklarar Daniel Gideonsson projektledare Trafikverket.

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS