Konceptet Fuzed kombinerar fysisk aktivtet och gaming, för att få barn att röra på sig mer. Karl Sergel från Hackås är en av de ansvariga bakom konceptet. Han berättar att konceptet har varit lyckat.

Fuzed kombinerar fysisk aktivitet och skärmtid framgångsrikt

ÖSTERSUND (JT) Många barn rör på sig för lite och “gamear” i stället. I konceptet Fuzed är inte gaming ett hinder för rörelse.
– Bland våra medlemmar rör sig nio av tio mer än 60 minuter per dag, säger Karl Sergel, från Hackås, en av de ansvariga för konceptet.

Publicerad Senast uppdaterad
För att få spela tv-spel måste deltagarna i Fuzed först förtjäna sin skärmtid genom att röra på sig.

Konceptet Fuzed har funnits sedan 2021. Karl Sergel jobbade då inom offentlig sektor med att få barn och ungdomar som inte rörde tillräckligt på sig att röra på sig.

– Där blev gaming ett bra verktyg att använda som en motor för att skapa rörelse, säger Karl Sergel.

Fuzed går ut på att barnen ska förtjäna sin skärmtid genom att röra på sig. I dag har företaget öppnat kommunala anläggningar i Uddevalla, Helsingborg, Borås och Skellefteå.

– Vi håller tummarna för att få med oss Östersund också. Vi har pratat lite med kommunen och tittat på lite olika lokaler som konceptet skulle kunna passa i. Det känns som att kommunen är villig att tänka lite nytt och få till fler lösningar för att få fler i rörelse. Vi säljer infrastrukturen, kompetensen och hårdvaran för att bedriva verksamheten. Sedan bemannas det av fritidspersonal, Man kan kalla det fritidsgård eller idrottsanläggning, det är något mittemellan, säger Karl Sergel.

Enligt en rapport från Generation Pep, som jobbar med öka fysisk aktivitet bland barn och ungdomar, rör sig endast två av tio barn i Sverige tillräckligt per dag. Karl Sergel berättar att det ser betydligt bättre ut för de ungdomar som är medlemmar hos Fuzed.

– Vi har till och med statistik på det. Vi har sett sedan 2023 att bland våra medlemmar är det nio av tio ungdomar som rör på sig mer än 60 minuter per dag. Det är ganska bra underlag för städer som vill satsa på att kanske framför allt nå dem som vanligtvis inte deltar, men också för att få dem i rörelse.

Just Generation Pep belönade organisationen bakom Fuzed med priset “Årets peppare” på Idrottsgalan 2023.

– Vi var nominerade även 2022, men 2023 fick vi priset. Det var en bra skjuts framåt för oss som koncept, säger Karl Sergel.

I år kör Fuzed för första gången tävlingen “Fuzed Trophy”. Tävlingen går på turné till 12 städer. Barn i åldrarna 10-13 år tävlar i fotboll, gaming och Legobygge. I varje stad koras ett vinnande lag, som sedan representerar sin stad i slutspelet i Västerås längre fram.

– Det är fullt här i Östersund. Det ska bli jättekul att se. Det är kul att Länsförsäkringar, Jämtkraft och staden möter upp och engagerar sig, säger Karl Sergel.

Powered by Labrador CMS