Annsi Algotsson jobbar inom hemvården i Myrviken. Hon säger att arbetsmiljön måste bli bättre för att personalen ska orka med sitt jobb.

Vårdpersonal uppgivna över arbetssituationen i Bergs kommun

BERG (JT) Problem med att få sommarvikarier, trots 10.000 kronor i bonus, det är summeringen av rekryteringen till äldreomsorgen i Bergs kommun. Bemanningsföretag har anlitats för att täcka upp, det till en högre kostnad för kommunen. Personal slutar då de inte orkar med stressen i arbetet.

Publicerad Senast uppdaterad

Martin Jonsson, enhetschef äldreomsorgen och hemtjänsten norr i Bergs kommun berättar att de behövt runt åtta till vikarier i kommunen. Detta trots att ett bemanningsföretag anlitats.

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS